Relacja z Sierakowa ...

Data: 
05/12/2012

Historia, mity i legendy miasta Poznania i regionu Wielkopolski w Zamku Opalińskich w Sierakowie.

Do Muzeum Zamku Opalińskich zawitała przeniesiona z Urzędu Wojewódzkiego w Poznaniu wystawa Wielkopolskiego Związku Artystów Rzeźbiarzy „Historia, mity i legendy miasta Poznania i regionu Wielkopolski. Każdy z wystawiających 26 rzeźbiarzy, w oparciu o zaprzeszłe i nowsze zdarzenia historyczne, a także o istniejące podania i legendy zinterpretował temat w właściwy dla swojej twórczości sposób. Chronologia wydarzeń jest szeroka – od archetypowego a jednocześnie nowoczesnego Polana poprzez podania nawiązujące do początków państwa polskiego, którego kolebką była właśnie Wielkopolska, legendy związane z poszczególnymi miejscami i zamkami, postacie historyczne, po rzeźbiarskie symbole Wielkopolski współczesnej.

Techniki wykonanych rzeźb są różne - ceramika, kamień, drewno, ready-made. Prace odlane z brązu powstały dzięki dotacji Miasta Poznania, która objęła również przygotowanie prezentacji multimedialnej na płytach. Prezentacja będzie również do pobrania bezpłatnie z internetowej strony www.wzar.pl . Wystawę objął honorowym patronatem Wicewojewoda Przemysław Pacia, Marszałek Województwa Wielkopolskiego Marek Woźniak, Prezydent Miasta Poznania Ryszard Grobelny, a od momentu zaistnienia wystawy w Sierakowie do jej patronów dołączył także Burmistrz Miasta i Gminy Sieraków Witold Maciołek.

Cieszy fakt, że wystawa rzeźb, która wraz z prezentacją multimedialną, ocenioną przez Kuratorium Oświaty jako pomocną dla placówek kulturalnych i oświatowych trafia również do mniejszych miast Wielkopolski. Zresztą Zamek Sierakowski jest na wystawie reprezentowany przez Wichnę Sierakowską – jego pierwszą udokumentowaną historycznie właścicielkę. Po wystawie poznańskiej, jedynie w Sierakowie będzie można będzie obejrzeć prace, które artyści przeznaczyli na grudniową aukcję na rzecz poznańskiego Hospicjum – rzeźby Wielkopolska i Polan Henryka Jana Dominiaka, Koziołki Anny Słonka-Moskwa oraz Kobiety-Zamki - Wichnę Sierakowską i Ludgardę z Poznania Dany Sagi Tomaszewskiej.

Dla rzeźbiarzy wystawa w pięknym zakątku Pojezierza Sierakowsko-Międzychodzkiego może być inspiracją do powstania nowych prac tym bardziej, że zanosi się na kontynuację tego tematu w przyszłym roku. Dla mieszkańców powiatu wernisaż w Zamku będzie natomiast okazją do przypomnienia historii naszego wielkopolskiego regionu, oraz do rozmowy z artystami.

Jako atrakcja wernisażu zapowiada się z oprawą muzyczną folkowy zespół Vidlunnia, włączając w ramach współpracy z rzeźbiarzami do swego repertuaru ginące już pieśni wielkopolskie, które wyszukał w Instytucie im. Oskara Kolberga.

W pomieszczeniach zamkowych odbywać się będzie w równorzędnym czasie wystawa „Rzeźbiarskie Varia” rzeźbiarek z Sierakowa i Kwilcza Dany Sagi Tomaszewskiej oraz Aleksandry Jeżyk.

Wielkopolski Związek Artystów Rzeźbiarzy podkreśla zaangażowanie i dobrą współpracę z dyrekcją i pracownikami Muzeum Zamku Opalińskich , oraz dziękuje za pomoc w organizacji wernisażu i wystawy Urzędowi Miasta i Gminy w Sierakowie, Aga-Cafe pp. Brzezińskim oraz Sierakowskiemu Ośrodkowi Kultury.

Wernisaż w Muzeum Zamku Opalińskich w Sierakowie ul Stadnina 3A rozpocznie się w piątek 26 października o godz. 18.00 .
Wystawa trwać będzie przynajmniej miesiąc a organizatorzy zapraszają na swoistą lekcję historii połączonej z plastyką młodzież ze szkół z terenu powiatu.

Rzeźby prezentują:
Łukasz Berdyszak, Joanna Buczak, Włodzimierz Ćwir, Ireneusz Daczka, Henryk Jan Dominiak, Helena Ertel-Jakubowska, Bernardyna Jaskólska-Mnichowska, Aleksandra Jeżyk, Mariola Kalicka, Julia Kaczmarczyk-Piotrowska, Andrzej Kołodziejczyk, Roman Kosmala, Anna Krzymańska, Rafał Nowak, Michał Niedźwiedź, Maria Podskarbi -Hebisz, Kazimierz Raba, Kazimierz Rafalik, Irena Rosińska-Melnik, Jola Różańska-Woźniak, Norbert Sarnecki, Anna Słonka-Moskwa, Magdalena Szczurowska, Urszula Szymańska, Dana SAGA Tomaszewska, Małgorzata Witt

http://www.hugmeproject.com/2012/10/wystawa-wielkopolskiego-zwiazku.html...

http://ko.poznan.pl/?page=1409

http://www.wzar.pl/wydarzenia/prezentacja-multimedialna-historia-mity-i-...