KOBIETY i PIEŚNI w roku Kolberga.

Data: 
14/03/2014

Kobiety i Pieśni Międzynarodowa Wystawa poświęcona Kobietom pod honorowym patronatem Wójta Gminy Komorniki Jana Brody i Przewodniczącego Rady Gminy Komorniki Mariana Adamskiego.

Od 13 marca w podpoznańskich Komornikach w Galerii Piwnica w Gminnym Ośrodku Kultury możemy podziwiać dzieła zgłoszone na III edycję wystawy o Kobietach. Inicjatywa cieszyła się dużym zainteresowaniem wśród wystawców,. Udział w wystawie bierze ok 50 twórców. Zamysłem kuratorki Julii Kaczmarczyk-Piotrowskiej zakres doboru prac był różnorodny, do wspólnej ekspozycji zaprosiła artystów uznanych ze sporym dorobkiem oraz tych, którzy stawiają ambitnie pierwsze kroki. Rok 2014 został ogłoszony na stronach: 6 grudnia 2013 roku Sejm Rzeczypospolitej Polskiej na wniosek Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego Bogdana Zdrojewskiego przyjął uchwałę uznającą rok 2014 Rokiem Oskara Kolberga. Minister powierzył Instytutowi Muzyki i Tańca organizację Biura Obchodów Roku Kolberga. Na podstawie tej informacji wypłynął projekt aby szeroko rozumiany folklor i muzykę połączyć w dzieła materialne. Owocem tego zamysłu jest wystawa plastyczna.

Wielopoziomowość proponowanych przez kuratorkę wystaw jest formą kreowania gustów artystycznych i edukacji poprzez kontakt z dziełem sztuki. Uważa, że kreując współczesny przekaz sztuki należy rozciągnąć wielopoziomowo i konotować z tradycją. Nie tylko w znaczeniu powszechnie stosowanej edukacji ale w znaczeniu alternatywnym, przypominając fascynacje ludzi twórczych. O konotacjach przyrody i kultury świadczy jeszcze jedna propozycja – premiera utworu kompozytorki Marty Torebko, która wraz z Izabelą Frąckowiak uświetniły wernisaż utworem: Kobiety i mgnienie z natury jako Pieśń leśna.

Zestawienie takich ścieżek prowokuje dyskusje nie tylko o miejsce sztuki ale o jej przekaz i tożsamość ludzką. Mimo, że wystawa poświęcona Kobietom nie ucina się wszelkich powiązań z wieloma dziedzinami. Dzięki nim dużym uznaniem cieszą się prace Bożeny Fibik- Beim przedstawiające barwne stroje i tancerki ludowe, Anny Klimaszewskiej w pacy zodiakalnej pt.: Bliźnięta, Anastazji Fietisovej . Prace wręcz z namacalną ludycznością i wierzeniami z pogranicza kultur, rytualne malarstwo Sylwii J. Gondeck, wizje snu w malarstwie Malwiny de Brade i Emilii Gąsienica – Stelak.

Wystawa nie jest ograniczona do jednego medium lansowanych prac. Możemy podziwiać rzeźby m.in. : Urszuli Szymańskiej i Marii Sikorskiej oraz biżuterię Lilianny Stawniak. Ilustracje Bogny Chmielewskiej.

To zestawienia fotografii Bogdana Kolińskiego, Jacka Gulczyńskiego akwareli Karoliny Penar z kolażem Marii Silskiej. Malarstwa w wykonaniu m.in.Jerzego Kubackiego, Andrzeja Stanisławskiego, Katarzyny Makowskiej. Foto-grafiki Antoniego Ruta.

To ogromny zbór ludzkich opowieści o kobiecie, życiu i przenikaniu wielu twórców. Ten zajawkowy test to jedynie ślad o tym spotkaniu, wystawę należy przeżyć osobiście. W roku Oskara Kolberga nie mogło zabraknąć propozycji poetyckich, zgłoszono tekst: Anny Sumińskiej.

Podczas wernisażu przyznano decyzją zgromadzonych Grand Prix dla Ilony Witkowskiej ze Wrześni za cykl prac poświęcony etapom życia kobiety.

Ekspozycja skupia artystów indywidualnych i udzielających się w stowarzyszeniach twórczych: Polski Związek Plastyków, Wielkopolski Związek Artystów Rzeźbiarzy, Poznańskie Stowarzyszenie Pracy Twórczej, Stowarzyszenie Twórców i Sympatyków Kultury przy KWP w Poznaniu.

Wystawa jest dostępna do 10 kwietnia.

Serdecznie zapraszamy.

Lista wystawiających:

Iwona Bis
Renata Bielińska
Malwina de Brade
Renata Brzozowska
Bogusława Chmielewska
Bożena Fibik-Beim
Anastazja Fietisowa
Izabela Frąckowiak (muzyka)
Emilia Gąsienica-Stelak
Sylwia Gondeck
Wanda Gostyńska
Jacek Gulczyński
Wiesława Gryskowska
Wanda Jędrzejewska
Julia KP (kurator)
Bogdan Koliński
Jerzy Kubacki
Elżbieta Kmak
Maria Klimaczak
Anna Klimaszewska
Anna Kruczkowska
Andrzej Kończal
Barbara Kubiak-Sobczak
Patrycja Krymowa
Agnieszka Makowska
Krzysztof Marciniak
Rozalia Nowak
Maria Silska
Andrzej Stanisławski
Lilianna Stawniak
Maria Sikorska
Anna Sumińska (poezja)
Dorota Siudowska
Urszula Szymańska
Marta Torebko (muzyka)
Karolina Penar
Jagoda Pawelczak
Antoni Rut
Alicja Łuczak
Agata Wawrzyniak
Ilona Witkowska
Małgorzata Witt
Teresa Wojtasz

Patronat medialny: Radio Merkury, Nowiny Komornickie, Portal Bedyka, Portal Gfaffus, Galeria Cavaletto, Fundacja Rozwoju Miasta Poznania, Wielkopolski Związek Artystów Rzeźbiarzy, Telewizja TWK.

foto: archiwum: Andrzej Kończal, Jerzy Nowak, Katarzyna Rychter, Ilona Witkowska, Państwa Kruczkowskich