POMYSŁ NA RZEŹBY. Sympozjum nad jeziorem Liny.

Data: 
27/08/2012

Rzeźbiarz to przede wszystkim twórca. Twórca z wewnętrznego nakazu, z potrzeby zamykania idei i emocji w dziełach przestrzennych. Głównym celem społecznym jego pracy jest kształtowanie estetyki otoczenia przez rzeźbę oraz komponowanie przestrzeni i małej architektury wokół człowieka.

Sympozjum rzeźbiarskie - pomysł:
Rzeźbię od trzydziestu lat, przed siedmiu laty aby nie siedzieć w przysłowiowych czterech ścianach, zaczołem udzielać się w plenerach rzeźbiarskich organizowanych przez Muzea Etnograficzne czy Domy Kultury. Były to rzeźby narzucone tematycznie, typowe świątki. W dobie Internetu zaczołem myszkować po sieci, byłem ciekaw - czy odbywają się plenery za granicą. Natknąłem się na amerykański zwyczaj rzeźbienia weekendowego, szybkiego. Zaczęła się cała zabawa w sprzęt: piły o różnej mocy, frezy, dłuta udarowe, szlifierki itp. oczywiście strój, ponieważ rzeźbiarz występuje przed publicznością jak aktor. Tłumy gapiów chcą coś zobaczyć, chcą atrakcji. Więc organizuję dwa razy dziennie Speed Carving. Jest to rzeźbienie dowolnej pracy w określonym czasie np. 45 min po czym następuje aukcja i jedna z rzeźb uzyskuje najwyższą cenę. Autor staje się zwycięzcą zawodów.

Przed trzema laty udało mi się zgłosić i uzyskać akceptację udziału w Kettensagen-Schnitzfestival Berlin – Bradenburg. Cyklicznie bierze tam udział około 70 rzeźbiarzy z różnych krajów. W tym roku brali udział rzeźbiarze między innymi z USA, Anglii, Walii, Bułgarii, Holandii, Szwecji, Czech, Ukrainy i po raz pierwszy w tym roku oprócz mnie było dwóch rzeźbiarzy z Polski.

W ubiegłym roku postanowiłem zorganizować tego typu spotkanie rzeźbiarzy w Polsce. Znalazłem świetne miejsce zabezpieczone i z noclegiem w ośrodku nad jeziorem Liny.
Cel był taki: na innych imprezach organizatorzy wybierają uczestników. U mnie rzeźbiarze sami się wpraszają. W zeszłym roku dotarło na imprezę dwóch Litwinów, dziesięciu Niemców i dziesięciu twórców z Polski.

Sympozjum odniosło sukces i w tym roku zgłosiło się trzech Białorusinów, Litwin, Szwed, Rosjanin, Ukrainiec, Niemcy, Polacy. W sumie około czterdziestu uczestników. Jest to jedyna w Polsce tego typu impreza, tu spotyka się kultura wschodu i zachodu.
Jestem szczęśliwy, że są tu moje koleżanki i koledzy, przyjeżdżają do mnie z osobistej znajomości i sympatii.

Impreza nie jest wsparta dofinansowaniem, więc nie winem jak długo z własnych środków będę mógł ją organizować, a więc proszę wszystkich o nagłośnienie imprezy tym pewniej znajdą się potencjalni nabywcy prac rzeźbiarzy.

Engelbert Wimann www.weimann.pl

Engelbert Weimann - rzeźbiarz amator z Kargowej
www.weimann.pl

http://www.youtube.com/watch?v=IY0mnDCTJDM